Strona główna » ARTYKUŁY » 1 lipca jest Dniem Sejmu Polskiego.

1 lipca jest Dniem Sejmu Polskiego.

Święto uchwalono aby upamiętnić zawarcie 1 lipca 1569 roku Unii Lubelskiej pomiędzy Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim.

Pierwszy Sejm walny zwołano w latach 1382-1386 w Lublinie w celu wybrania Króla Polski. Zaczęły się one odbywać regularnie od czasów Władysława Jagiełły, a w roku 1493 (za czasów Jana Olbrachta) zwołano wzorcowy Sejm walny składający się z izby senatorskiej i izby poselskiej, decyzje na nim podejmowano przez jednomyślność. W 1505r. podpisano przywilej Nihil novi (“nic o nas bez nas”), który zakazywał królowi wydawania ustaw bez zgody szlachty reprezentowanej przez Senat i izbę poselską.

Od tamtych czasów założenia Sejmu nie zmieniły się – jest to najwyższy organ władzy ustawodawczej w Polsce.

Jakość obrad Sejmu miała się różnie, jednak w 2015 r., kiedy PiS doszedł do władzy poziom debat pogorszył się. Zatem, podczas święta Sejmu Polskiego powinniśmy zadać sobie pytanie – jak działa dzisiejszy Sejm? 

Jakość obrad zaczęła się pogarszać, a na mównice wchodzi chamstwo i obłuda. Poniżej pokażemy kilka takich skandalicznych zachowań, które nie przysługują nikomu.

Gest Lichockiej

Chyba nie trzeba go nikomu przypominać. Joanna Lichocka pokazała środkowy palec opozycji w lutym 2020 r. podczas głosowania dotyczącego rozdysponowania środków pieniężnych na telewizję publiczną. Biorąc pod uwagę, że Polska przeznacza niski procent PKB na służbę zdrowi, opozycja zaproponowała, aby te środki przeznaczyć na onkologię i polepszenie sytuacji osób z nowotworem.

Lepiej wydać 2 mld zł na onkologię czy TVP? Był to niezwykle ciężki wybór 🙂

“Siadaj pajacu”

Są to słowa wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który skierował je do Sławomira Nitrasa.

Wyłączanie mikrofonów podczas przemówień 

Jest dużo przykładów tego typu zachowań, jednak my pokażemy sytuację związaną z Borysem Budką i przy okazji jeszcze raz zwrócimy uwagę na słowa Ryszarda Terleckiego “Siadaj Nitras”

Dodatkowo, wrzucamy link do tego jak nasza “publiczna” telewizja przedstawiła wystąpienie posła Sławomira Nitrasa: https://fb.watch/6tpztd49kb/

“Zdradzieckie mordy!”

Jarosław Kaczyński podczas przemówienia zwyzywał opozycję od kanalii i obwiniał ich o śmierć swojego brata w katastrofie smoleńskiej – czyli jak zwykle “wina Tuska”.

Krystyna Pawłowicz

Jej to nikomu nie trzeba przedstawiać. Według posłanki: flaga Unii Europejskiej to szmata, a Sejm to stołówka, w której sałatki smakują najlepiej.

Tutaj wykłóca się z Donaldem Tuskiem podczas jego przemówienia:

A tu zajada stres związany z byciem posłanką PiSu:

Przy okazji znowu widzimy Jarosława Kaczyńskiego, który bez żadnego trybu zaczął swoje przemówienie oraz zignorował pytania marszałka Sejmu w jakim trybie przemawia.

“Trzeba anulować, bo przegramy”

Jak widać powtarzanie wyników głosowania, bo prezes się obrazi jest normą w PiSie.

Wszystkie te przykłady pokazują chamstwo jakie zapanowało w Sejmie. Czy chcemy takiego Sejmu? Sejmu, który unieważnia głosowania, żeby prezes partii rządzącej nie był zły, Sejmu w którym jest pełno wyzwisk i przekrzykiwań zamiast normalnej i kulturalnej debaty?

+6

1 myśl na “1 lipca jest Dniem Sejmu Polskiego.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *